Дивали, или „Фестивалът на светлините,“ е един от най-важните празници в Индия и се чества в продължение на пет дни, като тази година започва на 29 октомври и продължава до 3 ноември. Той символизира победата на светлината над тъмнината, доброто над злото и знанието над невежеството. По време на празника хората украсяват домовете си с лампи, светлини и цветни декорации, но освен външната красота, Дивали носи дълбок духовен смисъл и напомня за вътрешната светлина, която всеки човек носи в себе си.
История и символика на Дивали
Корените на Дивали се намират в древната индийска митология и религия. Според една от най-известните истории, празникът отбелязва завръщането на бог Рама в родния си град Айодхя след 14 години изгнание. Градът е бил украсен с редици светлини, за да се посрещне завръщането му, което днес символизира светлината на победата и надеждата.
Празникът също така почита богинята Лакшми, богиня на богатството и щастието, която, според традицията, на Дивали посещава домовете на хората, носейки им благословия за благополучие и успех.
Петте дни на Дивали и техният смисъл
Празникът продължава пет дни, като всеки ден има своята уникална символика и традиции.
- Първи ден: Дхантерас (Dhanteras)
Дхантерас бележи началото на Дивали и е посветен на богинята Лакшми и бога Дханвантари, който носи здраве. На този ден хората почистват домовете си и купуват нови предмети като символ на ново начало и просперитет. Много хора купуват злато, сребро или нови съдове, за да привлекат богатството и добрата енергия.
- Втори ден: Нарка Чатурдаши (Naraka Chaturdashi)
Този ден отбелязва победата на бог Кришна над демона Наракасура. Нарка Чатурдаши е свързан с пречистване и премахване на лошата енергия. Хората се къпят рано сутринта с ароматни масла и носят нови дрехи, като символично оставят лошото зад себе си и започват на чисто.
- Трети ден: Лакшми Пуджа (Lakshmi Puja)
Това е главният ден на Дивали, посветен на богинята Лакшми. Семействата украсяват домовете си с лампи, цветя и ранголи (цветни декоративни дизайни), за да посрещнат Лакшми. Извършва се молитва (пуджа), с която хората се молят за благополучие и просперитет. Тази вечер светлините светят най-ярко, а фойерверките разнасят радост в небето.
- Четвърти ден: Говардхан Пуджа (Govardhan Puja)
Този ден празнува победата на бог Кришна над Индра, бога на дъжда. В този ден се отдава почит на природата и добитъка, като хората приготвят богати блюда и предлагат храна на боговете. В някои региони денят също се свързва с Новата година според определени индийски календари.
- Пети ден: Бхай Дудж (Bhai Dooj)
Последният ден на Дивали е посветен на връзката между братя и сестри. Сестрите молят за дълъг и щастлив живот на братята си, а братята обещават да се грижат за тях. Това е ден на любов и семейно сплотяване.
Как можем да празнуваме Дивали извън Индия?
Ако не сме в Индия, но искаме да почетем Дивали, можем да внесем светлината и символиката на празника в живота си по различни начини. Можем да украсим дома си с лампи и свещи, да направим цветен ранголи, и да помислим за начини да разпространим доброта и позитивност около нас. Можем също така да дарим на благотворителни каузи, да покажем благодарност към близките си или да започнем нов проект, който носи светлина в нашето бъдеще.
В Адити ще отбележим Дивали с традиционен киртан, където ще се потопим в мантрите и ще открием радостта и чистотата, символизирани от празника – за повече информация и записване, виж тук.
Дивали ни напомня, че въпреки трудностите, светлината винаги може да победи тъмнината. Нека тази година празнуваме с радост, благодарност и ново начало!